Yeni Intel işlemciler 2008’de

20 04 2007

Intel önceki gün yaptığı duyuruda 2008’den itibaren kullanacağı yeni mimari hakkında bilgi verdi.

Sektörün önde gelen donanım üreticilerinden Intel, 45 nanometrelik yeni yonga mimarisi hakkında bilgi verdi. Yeni mimariye sahip yonga ailesinin tek parçalık bir silikona çok daha fazla sayıda transistör yerleştirilebildiği için performansı önemli derecede artırdığı ifade edildi.

Daha önce bu denli köklü bir değişikliğe 1996’da Pentium Pro ailesinin yongalarının üretiminde giden Intel, bellek denetçisinin de (memory controller) işlemci üzerine eklenmesini düşünüyor.

Çok çekirdekli yapıyı sürdürecek olan şirket, 2008 yılında piyasaya 6 farklı tipte işlemci sunmayı hedefliyor. Bu işlemcilerin yongalarındaki transistörlerde kullanılan malzemelerin elektrik akımı sızıntılarına da engel olduğu ve bunun da dizüstü bilgisayarlar başta olmak üzere bilgisayarların pil ömürlerini uzatacağı belirtiliyor.

Intel’den yapılan açıklamaya göre birkaç ay içinde “Penryn” çekirdekli Core ‘ işlemciler piyasaya sürülecek. 3 GHz frekansında çalışacak işlemciler şu anda kullanılanlara göre %45 daha fazla performans gösterecekler.
65 nm’den 45 nm’ye düşürülen yeni mimari yanında 12 Mbyte’a çıkarılan önbellek (sadece Quadcore’larda) ve geliştirilmiş SSE4 komut dizisi oyunlarda, multimedya ve grafik uygulamalarında hızlanmayı sağlıyor. Sistem hızı da 1.333 MHz’e çıkıyor.

Quadcore sürümleri hariç yeni işlemciler şu anki Core 2 Duo’lar (65 Watt) kadar güç harcamayacaklar. “Deep Power Down” modunda hemen hemen tamamen pasif olduğunu da belirten yetkililer ayrıca dizüstü platformlarında kullanılacak yonga seti “Centrino Pro”nun sayesinde yükün az olduğu zamanlarda “çok fazla” yavaşlatılacağı ve sadece bir çekirdeğin kullanılacağını da eklediler. Bu da enerji tasarrufunu etkileyen önemli bir yenilik.

“Penryn” çekirdeği masaüstü, dizüstü ve sunucu işlemcilerinde bu sene içinde karşımıza çıkacak.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: